Mandator är ett av Sveriges främsta IT-företag, med fler än 500 medarbetare i fem länder. Lennart Lindholm är IT-chef och ytterst ansvarig för att företaget har rätt plattform, när det gäller såväl IT- som telefoni.
– Vi är konsulter, vilket innebär att 80 procent av våra medarbetare är ute hos kund. Vi måste ha en telefoniplattform som stödjer det, berättar Lennart Lindholm.

 
Under året har Mandator genomfört en revidering av sin telefonilösning.
– Vi frågade oss hur vi använde våra befintliga system och hur våra behov egentligen ser ut. Vi kom fram till att den lösning vi hade var alldeles för avancerad, vi betalade för funktioner som vi inte hade behov av, förklarar Lennart Lindholm.

Den gamla lösningen var en blandad plattform med fast telefoni, en mobil växellösning, Telia Centrex samt en extern svarstjänst.

En helt mobil växellösning ”OnePhone” med telefonist på distans upphandlades
När det stod klart att Mandator hade en onödigt avancerad och dessutom blandad plattform, beslöt Lennart Lindholm och hans kolleger att gå ut i en upphandling. Man bjöd in alla de stora operatörerna.

Upphandlingen innehöll tre krav. Det skulle vara en helt igenom mobil lösning, den fasta telefonin skulle avvecklas. Lösningen skulle vidare klara ett upplägg för telefonist på distans samt innehålla ett köhanteringssystem.

Valet föll på Tele2 i samarbete med Kalix Tele24
I den tuffa konkurrensen föll valet på Tele2 och Kalix Tele24. Lösningen består av en mobillösning från Tele2, med en koppling mellan Kalix Tele24 och Outlook (CalendarLink). Kalix Tele24 hanterar samtliga Mandators växelsamtal.

När det gäller utvärderingen av de olika alternativen i upphandlingen lyfter Lennart Lindholm särskilt fram att Kalix Tele24 hade det starkaste erbjudandet när det gäller telefonisttjänsten.

Lennart Lindholm har stora förväntningar på det nya systemet.
 – Våra medarbetare kommunicerar med växeln via sin kalender i Outlook. Frånvaromarkering i kalandern visas i realtid för telefonisterna hos Kalix Tele24. De kan dessutom använda sina mobilsvar på ett mer aktivt sätt än tidigare. De som ringer in kan enkelt välja att trycka 0 för att komma till telefonist hos Kalix Tele24. Och sist men inte minst: Lösningen är mer kostnadseffektiv.


För ytterligare information kontakta: 
Kristian Rothoff, vd, Kalix Tele24.
Telefon 020 69 00 00, mobil 070-567 50 55.
E-post: kristian.rothoff@kalixtele24.se

Kent Thuresson, Hälsostrateg och Projektledare Korpen.
Telefon, 08-699 64 42. Mobil, 0706-99 80 08.